Visoka temperatura gripe, užasan kašalj, loše osjećaje…. Ovo je samo nekoliko “omiljenih” stvari u slučaju bolesti. Srećom, u nekim se slučajevima bolest može lako spriječiti, a čak i ako ste već bolesni, prirodni i biljni lijekovi mogu vam pomoći skratiti trajanje bolesti i ubrzati oporavak. U trenutnoj zimskoj situaciji snježnih padavina i hladnog vremena, recepti u nastavku više su nego relevantni.
1) Timijan kod kašlja
Ako vas muči kašalj, a standardni ljekarnički sirupi ne pomažu, probajte čaj od majčine dušice. U pola litre kipuće vode dodajte tri žlice suhe majčine dušice. Ostavite da se ohladi, a zatim dodajte jednu šalicu (250 ml) meda. Uzimajte po jednu žličicu po potrebi. Smjesa se može čuvati u hladnjaku do tri mjeseca.
2) Vitamin C za prevenciju
Sezona bolesti traje od listopada do ožujka. U tom razdoblju mnogi ljudi uspiju “uhvatiti” virus 2-3 puta u sezoni. Da biste se zaštitili od virusa, ojačajte svoj imunološki sustav prirodnim izvorima vitamina C. Istraživanja pokazuju da vitaminske tablete nisu toliko učinkovite u borbi protiv mnogih bolesti kao prirodne. Uz vitamin C, andrografis, cink i ekstrakt bazge pomagači su imunološkog sustava u zaštiti od bolesti, ali vitamin C ruši sve rekorde. Mogli biste se iznenaditi kad saznate da naranče nisu na prvom mjestu popisa hrane bogate vitaminom C.
Ispod je popis hrane i količina vitamina C na 100 grama proizvoda:
šipka 650 mg
crvena paprika 250 mg
čičak, crni ribiz 200 mg
hren, kopar, peršin 120-130 mg
grejp 60 mg
naranča, limun 50 mg
3) Češnjak zbog začepljenog nosa
Ne postoji bolji način da se riješite začepljenog nosa od dobrog puhanja nosa, ali češnjak vam može pomoći. Dodajte češnjak svaki put kad jedete tijekom liječenja, ako se razbolite ili samo da ojačate imunološki sustav, a to će vam pomoći da nos zaštitite od infekcije ili virusa.
4) Zeleni čaj će ojačati krvne žile
Suhi unutarnji zrak u kombinaciji s konstantnim kihanjem može uzrokovati krvarenje iz nosa. Dnevna porcija bilja (200-300 grama) može pružiti dovoljno vitamina K za jačanje osjetljivih kapilara i promicanje brzog zgrušavanja krvi.
5) zdravi biljni čaj, med i cimet
Na prve znakove bolesti skuhajte vrući biljni čaj s limunom. Toplina će pomoći stimulirati imunološki sustav, a različito bilje pomoći će u borbi protiv infekcije.
Više od prirodnog stabilizatora šećera u krvi, cimet je također učinkovit antivirusni i antibiotik. Ako osjetite prve znakove bolesti, pomiješajte 1 žličicu cimeta s žličicom meda i skuhajte začinjeni i vrlo učinkovit čaj koji će vam pomoći ublažiti kašalj i smanjiti temperaturu (budite oprezni, previše začina može imati nuspojave).
6) mrkva protiv glavobolje
Ako glavobolje postanu češće s dolaskom jesensko-zimskog razdoblja, jednostavna salata pomoći će izbjeći ovu neugodnu bolest.
Fitonutrijenti u svježoj hrani, poput beta karotena u mrkvi, mogu smanjiti upalu u krvnim žilama u mozgu. Jedenje 400 grama mrkve dnevno pomoglo je nekima da smanje glavobolju za 70%.
7) orašasti plodovi za energiju
Gledanje zalaska sunca kratkog zimskog dana s prozora vašeg ureda, naravno, neugodno je. I ovog kratkog dana trebate pronaći vremena za rad, smijeh, vježbanje i, ako je moguće, dovoljno spavanja. Da biste bili energizirani, u prehranu uvrstite neslane orašaste plodove, poput badema. Grožđice i suhe marelice također su dobra opcija. I kao bonus, orašasti plodovi su izvrstan izvor vitamina E, snažnog antioksidansa.
8) lavanda protiv tjeskobe
Novogodišnja kupovina, blagdanska kupovina, obiteljske financije. Zimski praznici mogu biti stresni. Lavanda će priskočiti u pomoć. Nanesite malo ulja lavande na pulsne točke – arterije na zapešćima, vratu i nogama – i osjetit ćete se odmah opušteno.
9) Ananas za poboljšanje probave
Dobro jesti tijekom praznika uobičajena je praksa za mnoge od nas. A gastrointestinalni trakt se može glasno žaliti na sve loše što obilan pir može donijeti.
Dodajte čašu svježeg soka od ananasa u prehranu kako biste ublažili nelagodu. Ubrzati će razgradnju proteina i pomoći u smanjenju neugodnih učinaka.
10) Rajčica za opekline
Vatromet ili lampice mogu ostaviti neugodne uspomene na opekline. Za čak i manje opekline dodirnite narezanu rajčicu na mjestu opeklina i pustite da se sok potpuno osuši. Rajčica ima najveću količinu prirodnog likopena, antioksidansa koji djeluje protuupalno.
11) Celer za bolji san
Već smo spomenuli zimski stres. Ako svi lijekovi koji nisu od lijekova ne djeluju i nemate miran san, probajte svježeg celera noću. Sadrži snažni prirodni sedativ, ftalid.
12) Orasi za suhu kožu
Hladni zimski vjetar ne štedi našu nježnu kožu. Pojedite 30 grama oraha i nakon dva tjedna vidjet ćete rezultat – prirodna omega-3 ulja pomoći će ne samo da sačuvate energiju, već i poboljšati elastičnost kože.